Demokrat Parti ‘ben de varım’ dedi
False
Demokrat Parti ‘ben de varım’ dedi
14 Ocak 2015 Çarşamba

Demokrat Parti’nin geçen hafta sonunda yapılan Kocaeli İl kongresindeki sürpriz coşkuyu, “Eski günlerdeki gibi” başlığıyla duyuran gazetemizin yazı işlerindeki arkadaşlarımız güzel bir habercilik yapmış.

 

Barajı aşamayarak parlamento dışında kaldığı Kasım/2002 seçimlerinden bu yana Kocaeli’deki teşkilat merkezlerinin kapılarını açık tutmakta zorlanan ve kongrelerinde zor delege bulan DP, bu kez salona sığmayarak “ben de varım” dedi.

 

Demokrat Parti Kocaeli İl Kongresi'nde oluşan coşku, siyasi çevreler tarafından “Kırat’ın şahlanışı” olarak yorumlandı ve DP misyonunu Haziran/2015’e taşıma uğraşındaki partililere umut verdi.

 

Arka arkaya üç genel seçimde baraja takılan, yerel seçimlerde varlık gösteremeyen ve de oyları yüzde 1’ler seviyesine düşen DP’nin yeniden siyaset sahnesine çıkması, çok partili siyasal yaşamımız açısından çok önemlidir. Çünkü günümüzdeki Demokrat Parti’nin temsil ettiği misyon, Türkiye’nin 70 yıllık çok partili siyasal yaşamının tamamında var olan siyasi güçtür.

 

Türk demokrasisinin çimentosu olan DP misyonu, 1946’da “Yeter! Söz milletindir” sloganıyla çıktığı yolda büyük mesafeler aldı.

 

Siyasi yelpazede yer aldığı yıllarda 4 darbe gören, devrildiği her darbeden sonra kendi küllerinden doğan DP, temsilcisi olduğu misyonla Türk demokrasisinin olmazsa olmazıdır.

 

1990’lı yıllardan itibaren yönetim hataları sonucunda gücünü yitiren DP’nin siyaset sahnesinde tekrar ayağa kalkması, çok partili siyasal yaşamımız açısından çok önemlidir.

 

Ve de seçim öncesinde hareketlenen DP, Yüksek Seçim Kurulu tarafından 7 Haziran Pazar günü yapılacağı açıklanan genel seçimlere hareket getirmeye adaydır.

 

Şimdi önemli olan, DP'nin Kocaeli Teşkilatı'ndaki ayağa kalkışın, partinin genel merkezini ve öteki illeri de etkilemesi. Bu hareketin yaygınlaşması sağlandığı takdirde seçim sonucunu da etkileyecek bir dalgalanma oluşur.

 

Bu dalgalanmanın sonucu olarak DP’nin merkez sağda yeni bir siyasi güç haline gelmesi, parlamento aritmetiğini değiştirebilir.

 

Önceki gün yapılan DP il kongresinin düşündürdükleri böyle.

 

Olacakları görmek içinse önümüzdeki günleri yaşamak gerekiyor.

 

Bekleyelim ve görelim bakalım neler olacak.


Kaynak ( Demokrat Kocaeli Gazetesi / Erkan Nigiz )