Panel – cenaze – pilav etkinliği
False
Panel – cenaze – pilav etkinliği
3 Şubat 2015 Salı


Cumartesi günü Ördekli Kültür Merkezi’nde düzenlediğimiz engelli hakları ve sorunları paneline kapsamlı bir şekilde hazırlandık. Panelistler ömrünü bu davaya harcamış Eğitim Uzmanı Süleyman Ulusoy ve Psikolog Özge Bulut hanımefendiydi. Demokrat Parti Osmangazi İlçe Başkanlığı’nca hazırlanan panele Osmangazi eski belediye başkanı Erhan Keleşoğlu DP Milletvekili adayı ve Yıldırım belediye başkan adayı Yusuf Öz DP İl yöneticileri DP Nilüfer ilçe başkanı Hüseyin Yılmaz DP Mustafa Kemal Paşa ilçe başkanı Serdar Türker ve yardımcıları Ahmet Kaymaz, Fuat Erim, DP İl Kadın Kolları Başkanı Serap Şafak ve yardımcısı Nermin Aday DP İzmir Buca teşkilatından Ahmet Durmazel ve birçok partilinin yanı sıra Sakatlar Derneği Şube Başkanı Müzeyyen Yıldırım, Erdem Ateş ve yine bu insanlık sorununa ömrünü harcamış olan Valiliğe bağlı Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Engelliler Kurul Üyesi Recep Kuş, Engelli Anneannesi Ayşe İzci panele katılanlardan bir kısmıydı.

 

Engelli hakları ilk olarak 1950 yılında Demokrat Parti döneminde yasalaştırarak halkımızın faydalanması sağlanmıştı değişen ve gelişen dünya standartları neticesinde 2006 yılında 380 sayfa olarak yeniden hazırlanan Engelli hakları sayfalarda olmasına rağmen uygulamada birçok zorluğu engelliler ve aileleri için beraberinde getiriyor. Söylemin farklı eylemin farklı olduğu bir engelli yasası tüm sıkıntıları ile Engellileri ve ailelerini beklerken doğal olarak engelli adayı olan bizleri de bekliyor diyebiliriz. Dünya genelinde var olan 175 ülkeden 78 ülke engelli yasalarını uygulamaya çalışırken kayıtlı olarak 500 milyon civarı engelli insan olduğu sanılıyor. Süleyman Ulusoy’un akademik konuşmasının yanı sıra duygusal ve insani konuşmalarının da bir hayli etkili olduğu söylemekle birlikte engelli kurul üyesi yaşlı olmasına rağmen bir gençten daha fazla koşturan yaşlı Recep Kuş Amcamızın gözlerinin dolduğunu da fark ettik. Bu konuya toplum ve devlet olarak daha duyarlı bakmak zorunda olduğumuzu düşünüyorum.


CAVİT ÇAĞLAR'IN ANNESİ


Panel hazırlığı yaptığımız son günde gelen acı haber hepimizi üzdü. Devlet Eski Bakanı Cavit Çağlar'ın Annesi Hacer Çağlar 91 yaşında hayata gözlerini yumdu her ölümün erken sayılabileceği yalan bir dünyada yaşıyoruz insan hayatı bir varmış bir yokmuş masal misali gelip geçiyor Emirsultan Camii'nde kılınan cenaze namazı öncesi birçok siyasinin orada olduğunu görüyoruz. Cenazeye gelenleri karşılayanlar Cavit Çağlar, Mustafa Çağlar, Kadri Şankaya, Şenol Şenkaya olarak görüldü. Kalabalık bir cemaatin olduğu cenaze duygusal anlara sahne oldu. Cavit Çağlar’ın Bakanlığı döneminden kabineden ve TBMM'den bakan arkadaşları Yaşar Topçu, TurhanTayan, Fethi Akkoç, Prof. Dr. Dursun Akdemir AKP, CHP, MHP Milletvekilleri DP, MHP, CHP, AKP İl ve ilçe başkanları BŞB Başkanı Recep Altepe, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve Erhan Keleşoğlu gördüğümüz simalar arasındaydı. Merhumeye rahmet dilerken Anne acısının daima var olacağını bildiğimiz Çağlar ailesi ve sevenlerine sabır diliyoruz.


GELENEKSEL PİLAV GÜNLERİ


Mehmet Hamaloğlu'nun İl başkanlığına atanmasından kısa bir süre sonra başlayan Demokrat Parti İl Başkanlığı’nca her cumartesi günü düzenlenen pilav etkinliği sinerji yaratarak ve kalabalığını arttırarak devam ediyor. Parti teşkilatlarınca benimsenen ve her hafta yeni yüzlerin katıldığı bu etkinlik Demokrat Parti’nin diğer şehir teşkilatlarınca da ilgi ile izleniyor.

 

Geçtiğimiz ay eski Çevre Bakanı Hamdi Üçpınarlar’ın katılmasından sonra bu hafta pilav etkinliğine Ulaştırma Eski Bakanı Yaşar Topçu ve Eski Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Dursan Akdemir de katıldı. Pilav dağıtımına başlamadan önce İl Başkanı Mehmet Hamaloğlu, Yaşar Topçu ve Dursun Akdemir teşkilatlara bir konuşma yaparak kendi dönemlerinden kesitler vererek bu günleri kıyasladı. Her hafta ayrı bir partilinin masrafları üstlendiği pilav etkinliğinin bu haftaki sponsoru eski İl başkan yardımcısı Serpil Yavaş oldu. Yoğun bir gündem geçirdiğimiz hafta sonu pilav etkinliği ile sona erdi. Esenkalın...


Kaynak ( Bursa haber Gazetesi / İsmet Koyuncu )