DP, 9. Olağanüstü Kongresi'ni yaptı
False
DP, 9. Olağanüstü Kongresi'ni yaptı
25 Mart 2015 Çarşamba


-DP Genel Başkanı Uysal:

- "Bu iktidar döneminde Türkiye büyümemiş, yalnızca ayrıcalıklı bir kesim zenginleşmiştir"

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, AK Parti döneminde Türkiye'nin büyümediğini, ayrıcalıklı bir kesimin zenginleştiğini ileri sürdü.

Uysal, partisinin 9. Olağanüstü Kongresi'nde yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirdi, Türkiye'nin partisine her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğunu söyledi.

Türkiye'nin "var olma" mücadelesi içinde olduğunu savunan Uysal, "AKP bir yanda demokrasiye ve hukuka savaş açmış, bir yanda şahsi ihtirasları ve şehvetleri uğruna milleti de bu kavgada taraf yapmıştır" iddiasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "büyüyoruz" sözünün, ülkeyi betimlemediğini ileri süren Uysal, "Bu iktidar döneminde Türkiye büyümemiş, yalnızca ayrıcalıklı bir kesim zenginleşmiştir. Rant ekonomisine dayalı yeni dolar milyarderlerimiz olmuştur. Ve malumunuz, iktidarın liderinin Merkez Bankası ile girdiği polemik yeni milyarderler yaratacağa benzemektedir" görüşünü savundu.

-Tüzük tadilatı-

GİK, MYK ve YHD üyelerinin de belirlendiği kongrede, tüzük tadilatı ile 50 olan GİK üye sayısı, 40'a düşürüldü. Ayrıca Genel İdare Kurulu'na gerekli gördüğü il ve ilçelerde teşkilat kurma ya da mevcut teşkilatları, üyeliklerini fesh ederek kapatabilme yetkisi verildi.

Söz konusu değişikliğe bağlı olarak, GİK tarafından üyeleri iptal edilen ve kapatılan il ve ilçe teşkilatlarının yerine kurulan yeni il ve ilçe teşkilatlarına, kongrelerce seçilmiş olan yönetim kurullarının görev ve yetkileri de verildi.

Diğer bir değişiklikle taşra durumundaki ilçe yönetim kurullarının bir başkan 10-14 üye, büyük ilçelerde bir başkan 14-20 üye, il yönetim kurullarında 1 başkan 14-20 üye ve büyükşehir statüsündeki illerde de 1 başkan 24-28 üyeden oluşması karara bağlandı.

Kongre, GİK, MYK ve YHD üyelerinin de belirlenmesi ile sona erdi.


Kaynak ( Anadolu Ajansı )