“Türkiye’nin Demokrat Parti ruhuna ihtiyacı var”
False
“Türkiye’nin Demokrat Parti ruhuna ihtiyacı var”
25 Mart 2015 Çarşamba

Demokrat Parti 9. Olağanüstü Kongresi’nde konuşan DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, Büyük Türkiye oluşturma hedefiyle 1946 yılında kurulan Demokrat Parti’nin, o zamanki ruhuna günümüzde büyük ihtiyacın olduğunu söyledi.


Demokrat Parti 9. Olağanüstü Büyük Kongresi Ankara’daki Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda yapıldı.  9. Olağanüstü Büyük Kongre yoklama ile açıldı. Kongre divan başkanlığının seçiminin ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okundu. Tüzük komisyonu ile faaliyet raporları okunarak, ibra edildi. Genel Başkan Gültekin Uysal konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıktı.. Kongrede konuşan DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, millet olarak büyük bir sınavdan geçildiğine vurgu yaparak, “Temel hak ve hürriyetler gibi birçok değerin ayaklar altına alındığı hukukun ve teamüllerin, devlet geleneklerin yıkıldığı, kişilerin heva ve heveslerinin milli menfaatlerinin önüne geçtiği, ‘rüya’ diyerek kabusun yaşatıldığı bir döneme hep beraber şahitlik ediyoruz.” tespitini aktardı.


“DEMOKRAT PARTİ’NİN KUTLU DAVASI 69 YILDIR, HER TÜRLÜ KUMPASA İFTİRAYA KARŞI AYAKTA”


Demokrat Parti’nin kutlu davasının 69 yıldır her türlü kumpasa iftiraya karşı ayakta kalabildiğini ifade eden Uysal konuşmasında “Mağduriyetinden nemalanmamış ve millet için dua etmiş ve milletin duasına mazhar olmuş bir büyük gelenektir. İşte millet dediği için, şahsi menfaatlerini çiğneyip, milli olanı baş göz ettiği için herkes için adalet, herkes için demokrasi diyebildiği için ayırmadığı, kimseyi aidiyetine göre ayırmadığı, kimseyi adetine göre kayırmadığı, birlik dediği dirlik dediği için ben değil biz dediği için makamı bulup mağbudu unutanlardan olmadığı için, bu necip milletin hayır duasını aldığı için 69 yıldır ayaktadır. 69 yıldır sözün gerçek sahibi olan ‘Yeter Söz Milletindir’ lafzını baş üstünde tutan bu büyük milletin refahını hürriyetini, saadetini, birliğini, adaletini, cumhuriyetini, milliyetini düşünen bunun için ter döken demokratlar olarak bugün buraya 69 yıl önce kurulan bir düşe birlikte çizeceğimiz yeni rotaya destek vermek, bu büyük geminin ilerleyişine katkı sunmak için geldiniz.” ifadelerini kullandı. Gültekin Uysal, Türkiye’nin yeni bir başlangıca, yeni bir umuda, yeni bir rotaya ihtiyacı var olduğunu belirterek, “Adalet çivisini Türkiye mozaiğine çakan demokrat kadrolara, demokrasi ve adaleti pusula addeden 1946’dan günümüze ‘büyük Türkiye rotası’ için hedef veren bu topraklarda yaşayan her bireyi ayrı gayrı demeden haklarına kavuşturma özlemini duyan anlayışa ne kadar ihtiyaç olduğunu hepimiz görmekteyiz” dedi.


Kaynak ( Gazete 3 )