False
GİK Üyemiz Murat Aydoğdu, Bizimkocaeli Gazetesi’ne yaklaşan milletvekili seçimleriyle ilgili açıklamalarda bulundu
14 Ekim 2015 Çarşamba

(DP Basın Merkezi – 10 Ekim 2015) GİK Üyemiz Murat Aydoğdu, Bizimkocaeli Gazetesi’ne yaklaşan milletvekili seçimleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Aydoğdu, gazeteye verdiği röportajda Demokrat Partili isimlerin farklı siyasi partilere gitmesiyle ilgili “Kendinizi 6. sıraya yazdıracak kadar ezdirmemeniz lazım. İçimizdeki çürük elmalar temizlenmiş oldu” dedi.

GİK Üyemiz Murat Aydoğdu’nun Bizimkocaeli Gazetesi’nden Uğur Enç’e verdiği röportaj şöyle:

Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi, Genel Başkan Başdanışmanı, Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Kocaeli 1. Sıra Milletvekili Adayı Murat Aydoğdu, partinin temel taşlarından biri. Demokrat Parti ile açmış gözlerini, hareketin pek çok görevinde yer almış. Yıllarca gençlik kollarında mücadele etmiş…

Parti barajın altında kaldığında kimileri gibi “Gemi batıyor, kaçmalıyım” dememiş, elini taşın altına koyarak davası için çalışmaya devam etmiş.

Eski bakanların, eski milletvekillerinin, belediye başkanlarının kendi çıkarlarını düşünerek farklı partilere kaçtığı dönemlerde o öne çıkmış, Demokrat Parti’nin Kocaeli’de yok olup gitmesini, tabelasının indirilmesini engellemiş…

Demokrat Parti Kocaeli Milletvekili adayı Murat Aydoğdu ile ülke gündemini ve yaklaşan 1 Kasım erken seçimlerini konuştuk.

Aydoğdu özellikle partisini sırtını dönen isimlere öfkeli. Konuşurken zaman zaman elleri titriyor, gözleri doluyor. Tek bir isteği var Demokrat Parti’nin eski günlerine kavuşması… İlerleyen dönemlerde koalisyon seçeneğinin daha fazla benimseneceğini ve yaratılan “4 parti” algısının kırılacağını düşünüyor.

 

Soru: 7 Haziran seçimlerinde yüzde 1’in altında oy aldınız bunun sebebi nedir?

Murat Aydoğdu: Ülkede bir algı operasyonu çok uzun yıllardır sürüyor. En büyük algı da seçimlere sadece 4 partinin girdiği yönünde. Bu aşılamıyor. O kadar ilginç ki 7 Haziran seçimlerinin ardından Ankara’da Genel İdare Kurulu toplantısı yaptık. Benim gözümden yaş geldi toplantıda. 2010 yılından sonra 732 bin üyemiz var bizim, aldığımız oy 76 bin. Partililerimizin 10’da biri kadar oy alamamışız. Bizim aldığımız bu oylar da öyle partililerin verdikleri oylar değil. Aday olan arkadaşlarımızın eşi dostu çevresi ve arkadaşları oy veriyor. “Demokrat Parti’ye verilen oy AKP’ye yarıyor” gibi bir algı oluşturuyorlar. Bu işten AKP ve Meclis’teki diğer partiler memnun. Aşağıdan başka bir partinin gelmesini istemiyorlar.

 

Serdar Kaman GİK için takla atıyordu

Soru: Birçok parti, Demokrat Parti’den eski isimleri aday gösterdi. Seçimlerde barajı geçemeyen partilerin oylarına talip olunması doğru mu? Demokrat Parti olarak dışarı çok isim verdiniz, bu seçimlerde de benzerleri olacak mı?

Murat Aydoğdu: Milliyetçi Hareket Partisi listesine 2 tane Demokrat Partiliyi koydu. Listenin 6. sırasında Musa Coşkun var. Bizim Anavatan Partisi döneminde Uzunçiftlik Belediye Başkanı idi. 5’e de Serdar Kaman’ı koydu. Serdar Kaman da 3 ay önce Ankara’da Demokrat Parti’nin Genel İdare Kurulu’na girebilmek için 40 takla atmıştı. Aslında bizim etrafına bile ışık veremeyen mum olan arkadaşlarımızı aldılar ve listelerine koydular. “Demokrat Partililer de bizde. Bize oy verin” demek istiyorlar. Bunu daha önce AKP yapıyordu, şimdi de MHP yapıyor. Partimiz üzerinde oynanan oyun devam ediyor. Son listeleri vermeden önce çarşamba günü AKP, Demokrat Parti’ye 3 milletvekili ve partinin borçlarını ödemeyi teklif etti.

 

Soru: Teklifi nasıl değerlendirdiniz peki?

Murat Aydoğdu: Tabi bunlar bizden önceki yönetim kadrolarından alışkın oldukları için böyle teklifler yapabiliyorlar. Bizim Genel Başkanımız o dönem çıktı ve “Demokrat Parti marabasıyla satılık bir köy değildir” dedi. İttifak görüşmesi yapabilirdik ama satın alınacak bir parti değiliz. Gerçek Demokrat Partililer dimdik duruyorlar.

 

6. Sıraya yazdıracak kadar ezdirmem

Soru: Sizden önceki kimi genel merkez yönetimleri ve partinin önemli isimleri farklı partilere geçti, kimi isimler milletvekili ya da belediye başkanı oldu. Mevcut yönetimlerde de gelecek günlerde böyle transferler olabilir mi?

Murat Aydoğdu: Bizde yani mevcut Demokrat Parti yönetiminde şunu net olarak söyleyebilirim ki en ufak bir transfer ya da değişiklik olmaz. Biz partimizi, davamızı değiştirmeyi, imanımızı değiştirmekle bir görüyoruz. Asla böyle bir durum içinde olmayız. Bu ahlaksız, çirkin teklifler bize de yapıldı, kabul etmedik. Ne yapacaktık, yıllarca laf söylediğimiz, beğenmediğimiz, eleştirdiğimiz isimlerin boyunduruğu altına mı girecektik? Böyle bir şey mümkün olamaz. CHP ve MHP ile sıcak ittifak görüşmeleri vardı fakat onlarda da bir Demokrat Parti korkusu vardı. “Biz şimdi bir iki tane Demokrat Partiliyi aday gösterirsek, bunlar gelir bizim altımızı oyar” diye düşünüyorlardı. Özellikle MHP’de baraj altında kalma ve Demokrat Parti’nin barajı geçmesi gibi bir korku vardı. O sebeple Kocaeli’de 2 ismi listelerine koydular. Fakat bizim arkadaşlarımız yazık ediyorlar. Kendilerini dolgu malzemesi olarak kullandırıyorlar. Bunlar üzücü şeyler. Yıllarca bir misyona hizmet ediyorsunuz, Uzunçiftlik’te belediye başkanı olmuşsunuz, kendinizi 6. sıraya yazdıracak kadar ezdirmemeniz lazım. Bunun yerine gelin davanıza, misyonunuza sahip çıkın. Ezilmeyin. Maalesef zihniyet bozukluğu var. Davamı bir yerlere getireyim diye değil kendimi bir yerlere getireyim diye uğraşıyorlar.

 

Bahçeli elini öptürmekten başka bir şey yapmadı

Soru: Sağ seçmende oyları böldüğünüz, bu sebeple kimi illerde MHP’nin vekil kaybettiği konuşuluyor. Bu iddiaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Murat Aydoğdu: Sıramızı bekliyoruz diyeceğim farklı olacak ama biz bekliyoruz. Kapalı olan ilçe teşkilatlarımızı açıyoruz, iktidara hazırlanıyoruz. Bugünler bizim için kötü günler… Bu günler geçecek. Seçimlerden sonra MHP’li arkadaşlarım beni arıyor ve “1.850 oy aldın. Lütfü abi 300 oyla seçilemedi” diyorlar. Ben buna çok üzüldüm. Lütfü Türkkan Kocaeli’yi temsil eden ender milletvekillerinden bir tanesiydi. Ancak MHP adına sevindim. Devlet Bey (Devlet Bahçeli) 18 yıldan beri elini öptürmekten başka bir şey yapmıyor.

 

3 ilçede eksiğimiz var

Soru: Kocaeli teşkilatlarında durumunuz nasıl? Bütün ilçelerde teşkilatınız var mı?

Murat Aydoğdu: 7 Haziran seçimlerinden sonra Kocaeli’de 7 ilçe teşkilatımızı daha açtık. Genç bir ekip yaratmaya çalıştık. 10 yılda beri kapalı olan Derince teşkilatını açtık. Oraya gençlik kolları eski başkanını ana kademe ilçe başkanı olarak atadık. Başiskele’de teşkilatımız kapalıydı oraya genç bir kardeşimizi atadık. Şu an Kartepe, Dilovası ve Darıca’da boşluklarımız var. Dilovası’nda çok bir şey yapamıyoruz. Bizim Ercan Dalkılıç’ımız vardı orada. Partinin her şeyiydi. Fakat pek çok parti değiştirdi. Bizi Dilovası’nda bitme noktasına getirdi. Gebze ve Karamürsel’de ise teşkilatlarımız var ama oralarda da yeni bir operasyon yapacağız. Genç isimleri görevlendireceğiz.

 

Soru: 7 Haziran seçimlerinden sonra ülkede bir kaos hakim. Koalisyon kurulamıyor, partiler anlaşamıyor. Bu uyumsuzluğun sebebi sizce ne?

Murat Aydoğdu: Mecliste yer alan 4 siyasi parti de taraflaştı. Kitleleri kemikleşti. Uzlaşı zemini neredeyse yok. Herkes birbirine düşman. Bu ortamda Demokrat Parti’ye çok iş düşüyor. Bu ülkenin Demokrat Parti’ye ihtiyacı var. Bunu herkes biliyor. Demokrat Parti yıllarca bunları kucakladı. Biz yıllarca iktidardaydık ve hiçbir MHP’li arkadaşımızı mağdur etmedik. Üstelik onlar Meclis dışındaydı, barajı geçemiyorlardı. Biz CHP’li, MHP’li, SP’li ayrımı yapmadan her kesimi kucaklıyoruz. Bugün getirildiğimiz nokta ise çok farklı. En başa dönersek bu iş 2002’de başladı. Bu parti baraj altında kaldı yüzde 9,8 oyla. Sayılmayan oylar vardı. İtiraz ettiğimiz sandıklara bakılmadı. Bugün ise iktidar partisi bir tek oyu için 15 defa saydırıyor sandıkları. Bu partiyi bitirmek istediler. Bu parti bitti diye hayal edenler, hüsrana uğrayacaklar. Öyle yaprakları koparmakla bu iş olmaz. Bizler bu partinin kökleriyiz. Kökleri sökemezler. Kökler var olduğu sürece Demokrat Parti yeniden yeşerecektir.

 

Yıldırım vebalini ömür boyu ödeyemez

Soru: Karamürsel’de çok güçlüydü Demokrat Parti. Daha sonra Demokrat Parti’den seçilen belediye başkanının transferiyle birlikte burada da zayıfladı.

Murat Aydoğdu: Karamürsel Belediye seçimlerinde İsmail Yıldırım aday olduğunda biz orada salondaydık. Salonda 3 bin kişi vardı. Biz İsmail kardeşimize İzmit’ten bütün desteğimizi verdik. Ama kardeşimiz sağ olsun AKP’ye transfer oldu. Gerekçesi de yardım alamamak ve Karamürsel’e hizmet üretememekti. Ben o dönemde İsmail’e şunu sordum, “Karamürsel halkı geri zekâlı mıydı? Hizmet almak isteseydi AKP’ye oy vermez miydi?” onun için arkadaşımız onun vebalini bir ömür boyu ödeyemez. İsmail gibi Türkiye’nin gözde noktalarında 8-10 tane belediye başkanı da iktidar partisine geçti o dönemde. İktidar partisinin çok güzel korku ve baskısı var. Düşünün biz 2009 yerel seçimlerinde 190 küsur belediye aldık. Bu sayı 2014’te 52’ye düştü. Bu partinin var olduğu herkes tarafından biliniyor. Baraj altında kalan diğer partiler gibi değiliz. Pek çok bölgede, yerellerde ağırlıktayız.

 

Soru: Genel Başkan Gültekin Uysal seçim çalışmaları kapsamında Kocaeli’ye gelecek mi?

Murat Aydoğdu: Elbette gelecek. Biz Edirne’den gireceğiz doğudan çıkacağız. Biz yine iktidar partisiymişiz gibi çalışacağız. Demokrat Parti bir Liberal Demokrat Parti değil, bir Vatan Partisi değil. Biz eski büyüklerimizi ziyaret ettiğimizde onlar bir kıvılcım bekliyorlar. Halbuki kıvılcım onlar bunu bilmiyorlar. Şimdi bir düşünün Kocaeli’de bizim 5 eski milletvekilimiz var, 1 tanesi eski bakan. Bu 5 isim bir akşam yemek yese, Kocaeli’de yer yerinden oynar. Ankara’da eski 50 bakan bir araya gelse yer yerinden oynar. Ama işte bu korku imparatorluğu buna engel. Genel seçimlerde bizim eski milletvekilimiz MHP’nin 2. sıra ismi Lütfü Türkkan’la her gün gazete sayfalarına poz veriyor. Demokrat Parti’yi kötülemeye çalışıyorlar. Biz Demokrat Parti’nin rengini değiştireceğiz.

 

Soru: 1 Kasım seçimlerinde barajı geçebileceğinizi düşünüyor musunuz?

Murat Aydoğdu: Türk halkı Meclis’te olan partilerden bıktı. Bizim en kolay 4 parti dışından çıkabileceğimizi biliyorlar. Bunun için biz basında kırmızı kalem yemiş gibiyiz. Kanal tam aklımda değil şimdi, bizim Genel Başkanımızın televizyona çıkması için 34 bin lira talep ettiler. Genel Başkanımız kabul etti, parayı yatırdı fakat yayın saatinden hemen önce parayı geri gönderdiler ve bizi ekrana çıkarmadılar. Bugün televizyon en büyük arkadaşınız. Özellikle kırsal kesimde Demokrat Parti çıkış yapıyordu. Bugün biri çıkıyor Çanakkale’de film çekiyor. Elinde Kuran’la poz veriyor. Bu durum doğru değil. Tablo böyle olunca, her yerde onların reklamları dönünce ister istemez vatandaş etkileniyor. Seni dinlemiyorlar bile. “Onlar namaz kılıyor, alınları secdeye değiyor” diyorlar. Evlerinden çıkan paraların adresleri belli değil, kollarında 700 bin liralık saatler var. Ben AKP’li olsam utancımdan o partiden istifa ederim. Böcekler ışığın, insanların gücün etrafına toplanıyorlar derler ya işte tam da bu. Olan günahsız diğer partilere oluyor.

 

AKP’NİN ARKA ‘BAHÇELİ’Sİ…

Soru: Muhalefet partilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Murat Aydoğdu: Az önce de söylediğim gibi halk bu partilerden bıktı. Milliyetçi Hareket Partisi 13 yıldır olduğu gibi Meclis Başkanlığı seçimlerinde yine AKP’nin önünü açtı. AKP’nin önemli kararlarında maalesef MHP’nin bir tane ret oyu yok. Ben AKP’nin arka “Bahçelisi” olduklarını düşünüyorum. Biz ‘99’da hükümeti bıraktık. O zaman da terör sıfırdı. Bugün de bu durum belli. 2002 seçimlerinde Devlet Bahçeli DYP artık dinlensin dedi. Ben o günden beri MHP’ye puanımı verdim. Biz dinlendik de ne oldu? Terör yeniden hortladı. Yahu anlam veremiyorum, AKP köşeye sıkışmış, Meclis Başkanlığını al elinden çatlak iyice bölünsün, tek başına iktidar bir daha hiç dillendirilemesin. Ama sizin böyle bir derdiniz yok ki… Bu Meclis Başkanlığı seçiminden AKP ne kadar memnunsa MHP de o kadar memnun oldu.

 

İhanet içinde olanları tarih affetmeyecek!

Soru: Demokrat Parti’den Kocaeli’de AKP’ye pek çok transfer oldu bunun sebebi ne?

Murat Aydoğdu: Muammer Biner Meclis Üyesi oldu. Yaşar Keskin Meclis Üyesi oldu. Ercüment Şahin’i geçen Kandıra’da gördüm, karşılaştık. Tebrik ettim kendisini. Kandıra ilçe kongresini yapmışlardı, “Sonunda seni il delegesi yapmışlar. Tebrikler” dedim. Çok bozuldu bana. Yani, belki de bu olması gereken bir süreçti. Ben böyle düşünüyorum. Aramızdaki çürük elmaların ayrılması gerekiyordu. Demokrat Parti 49 yıl boyunca iktidar olmuş bir parti. Dibe vurduğumuz zamanlarda bu parti büyük bir sıçrama yaparak iktidar olabilme özelliğine sahip. Marka değeri çok yüksek, Türkiye’nin en köklü 2 partisinden bir tanesi. Bugünler böyle olabilir ama biz bu işten asla vazgeçmeyeceğiz. Yıllarca bu partiye tutunarak bir yerlere gelenleri ve şu anda ihanet içinde olanları ne biz ne de tarih affetmeyecek.


Kaynak ( DP )

pendik escort kartal escort