İsmail Ergül: Çocuk işçiliği ve istismarı bitmeli
False
İsmail Ergül: Çocuk işçiliği ve istismarı bitmeli
26 Ocak 2018 Cuma

(DP Basın Merkezi – 24 Ocak 2018) Sakarya İl Başkanımız İsmail Ergül, son dönemlerde artış gösteren çocuk istismarı konusunda yaptığı açıklamada “14 yaş altı çocukların çalışmasının yasaklanarak bu yasağın ihlali halinde sorumlu tarafa ağır cezalar uygulanması gerektiğini” söyledi.

 

“Çocuk politikamız olacak”

 

İl Başkanımız İsmail Ergül, Demokrat Parti olarak, son dönemlerde artış gösteren çocuk istismarlarına yönelik hassas bir tutum izlediklerini belirterek “Malum 2019 yılında ülkemiz yeni bir seçim atmosferine girecek. Bu seçimlerde yer alacak 9 parti arasında olan Demokrat Parti, seçim çalışmalarında çocuk istismarını da dile getirecek. Partimiz, yeniden Meclis’e girdiğinde çocuk istismarının önlenebilmesine yönelik önemli icraatlar yapacak” diye konuştu.

 

“Ağır ceza verilmeli”

 

Parti programlarına ilişkin açıklamada bulunan Ergül, “İstismara ya da ihmale uğramış çocukların rehabilitasyonu ve tedavileri için, birlikte oluşturulmuş merkezler meydana getirilecek. Bu merkezlerde çocukların barınması sağlandığı gibi topluma kazandırmaları da amaçlanacak. 14 yaş altı çocukların çalışması yasaklanacak, bu yasağın ihlali halinde sorumlu tarafa ağır cezalar uygulanacak. Çocukların çalışmasına neden olan şartların tespiti yapılacak. İlgili şartlar ortadan kaldırılarak çocuk işçiliğine son verilecek” dedi.

 

“Okula yönlendireceğiz”

 

Çocuk İşçi sorununa engel olmak için yardıma muhtaç ailelere destek birimleri kurulacağını ifade eden İl Başkanımız İsmail Ergül, söyle devam etti:

 

“Eğitim ve öğretim hayatında geri kalmış olan çocuklar okula yönlendirilecek. Okuma yazma bilmeyenler için kurslar temin edilecek. Tüm çabalara rağmen sokakta çalışmaya devam eden çocuklar için, sağlık kontrollerinin yapılacağı, spor ve animasyon faaliyetlerinde bulunabilecekleri, meslek edindirme kursları ile kalıcı mesleklere sahip olabilecekleri merkezler tesis edilecek. Bu sorunu Allah’ın izniyle Demokrat Parti olarak bizler çözeceğiz.” 


Kaynak ( Dp )