Genel Başkanımız Gültekin Uysal, Afyonkarahisar’da düzenlediği basın toplantısında yerel seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu
False
Genel Başkanımız Gültekin Uysal, Afyonkarahisar’da düzenlediği basın toplantısında yerel seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu
16 Ekim 2018 Salı

“Önümüzdeki süreçte sayın genel başkanları ziyaret programım var. Süreçle ilgili değerlendirmelerimizi yapacağız”

 

(DP Basın Merkezi – 15 Ekim 2018) Genel Başkanımız Gültekin Uysal, Afyonkarahisar’da düzenlediği basın toplantısında yerel seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Memleketi olan Afyonkarahisar’da bir otelde düzenlediği basın toplantısında konuşan Genel Başkanımız, “Önümüzdeki süreçte sayın genel başkanları ziyaret programım var. Süreçle ilgili değerlendirmelerimizi yapacağız” dedi.

 

Uysal, “Demokrat Parti olarak gücümüz, kuvvetimiz yettiği oranda seçim çevrelerinde aday gösterme noktasında çalışmalarımızı da bir yandan yapıyoruz. Her siyasi partinin varlık sebebi de doğal olarak seçime girmektir. Yakın bir geçmişte seçim geçirdik. İster istemez birtakım organizasyonlarla teşkilatlarımızda yeniden bazı düzenlemelere ihtiyacımız var.” diye konuştu.

 

Genel Başkanımız Gültekin Uysal, şöyle devam etti:

 

“Şartlar yüzde 50 bandında bir birlikteliği, ittifakı mecbur hale getirdi”

 

Türkiye’de 16 Nisan Referandumu sonrasında değişen şartlar oluştu. Artık siyasal mücadele salt siyasi partilerin mücadelesi olmaktan çıktı. Çünkü, ister istemez Türkiye’deki mücadele yüzde 50 bandında bir birlikteliği, her cephe için birliktelik ittifakı altında ister resmi isterse fiili bir mecburiyet haline getirdi.

 

 

Biz bu zamana kadar açıkçası aynı siyasi çerçevede duruyoruz. Türkiye’deki toplumsal muhalefetin meşru alanını genişletmeye ihtiyaç var. Sadece siyasal paydaşları itibariyle değil, sivil, siyasi ve iktisadi tüm unsurlarıyla beraber buna büyük ihtiyacımız var.

 

“Oturup konuşulmuş somut bir durum yok”

 

İttifak yapmayı kendisi için bir hak gören AK Parti'nin, CHP üzerinden siyasi alanı dizayn etme stratejisinin olduğunu da görüyoruz. Üzülerek ifade ediyorum, başta CHP ve diğer siyasi partilerin de zaman zaman iktidarın bu stratejisine ve değirmenine su taşıdığını görüyoruz. Bu zamana kadar oturup konuşulmuş somut bir durum yok ama önümüzde farklı bir zaman dilimi var.

 

“Genel başkanları ziyaret edeceğiz”

 

Biliyorsunuz, Partimizin TBMM’de grubu yok. Sözlerimizi yükseltebilmek adına süreci daha iyi değerlendirmeye gayret ediyoruz. Toplumsal muhalefeti genişletmek adına siyasi partilere önemli vazifeler düşmektedir. Bu noktada karşılıklı olumlu fikir olmasını en azından beyan ediyoruz. Önümüzdeki süreçte sayın genel başkanları ziyaret programım var. Karşılıklı olarak zaman zaman farklı tesadüflerle bir araya gelerek değerlendirmelerde bulunma imkanına eriştik. Önümüzdeki süreçte de daha fazlasını değerlendireceğiz.”

 


Kaynak ( DP )