Genel Başkanımız Gültekin Uysal, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Gazinatep’e gitti
False
Genel Başkanımız Gültekin Uysal, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Gazinatep’e gitti
18 Ekim 2018 Perşembe

“Saraydan baktığımızda kriz olmayabilir ama sahadan baktığımızda krizin çok derinden işlediğini görebiliyoruz”

 

 

(DP Basın Merkezi – 18 Ekim 2018) Teşkilatlarımızla buluşmak ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarına ziyaretlerde bulunmak üzere Genel Başkan Yardımcılarımız Ertan Küçükay ve Rıfat Melih Aktaş ile birlikte İl Başkanlığımızda partililerimiz ile buluşan Genel Başkanımız Uysal, sonrasında Gazeteciler Cemiyeti, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği, Basın Cemiyeti, Ticaret Odası ve Mega TV’ye de ziyaretler gerçekleştirdi.

 

“Gaziantep, her manada ciddi bir üretim ve ihracat merkezi”

 

İl Başkanlığımızda düzenlediği basın toplantısının ardından Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti İbrahim Ay’ı ziyaretinde yaptığı açıklamalarda Genel Başkanımız Gültekin Uysal şu görüşleri ifade etti:

 

“Bir seçim dönemini geride bıraktık. Zaman zaman teşkilatlarımla bir araya geliyoruz. Çok derinden işleyen bir iktisadı kriz ortada. Gaziantep, Türkiye’de her manada ciddi bir üretim ve ihracat merkezi. Aynı zamanda komşu olması dolayısıyla Suriye meselesinin en canlı hissedildiği bir nokta. Kent, 600 bine yakın sığınmacıyı misafir ediyor. Özellikle Antep’ten başlayarak sivil toplum örgütleri başta olmak üzere esnaf birliğimizle, Gazeteciler Cemiyeti ile parti teşkilatlarımızla bir araya geldik. Yaşananların fotoğrafını çekelim, birinci elden bilgi alalım dedik. Bugün bu maksatla Gaziantep’teyiz.

 

“Türkiye kalıcı tedbirler almak zorunda”

 

Elbette Türkiye’nin her noktasında, mahiyeti biraz değişse de ortak sıkıntılar silsilesi var. Bütün bunları değerlendirdiğimizde Türkiye hakikaten geçici tedbirler değil radikal, kalıcı tedbirler almak zorunda. Aksi takdirde aldığımız bilgilere göre çok kısa vadede Antep’te 22.500 civarında istihdam dışı kalmış işten çıkarılmış insanlar var. Belli bir şekilde bu sayının artacağını görüyoruz.

 

 

Son bir yıl içerisinde bugün Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı bir araştırma merkezinin yayınladığı raporda yüzde 5 civarında çiftçi iştigal alanın dışında kalmış. 2.50 civarında da esnaf iş bırakmış. İşverenleri işsiz hale getirerek, Türkiye bu sürecin içerisinde çıkamaz.

 

Özellikle esnaf ve KOBİ’lerimizin maalesef bu iktidar cenahında bir sahibinin olmadığını biliyoruz. Büyük sermayenin milyarlarca dolarlık bankalara devletin kimi kuruluşlarına borcu olanların yapılandırmasını garanti altına almak altına bir çerçeve, anlaşma ortaya koyarken Türkiye Bankalar Birliği ve BDDK özellikle, 15 milyonun altında borcu olan küçük orta ölçekli esnaflarımız için sadece bir telkinle tavsiye kararıyla yetindiğini görüyoruz. Bu açıdan hem esnaflarımızın sesini duyurmak hem KOBİ’lerimizin sesi olmak için Gaziantep’te olmayı önemsedik.

 

 

 

Polisiye ve zabıta tedbirleriyle enflasyonu düşürmek yerine meseleyi esasından kavrayarak, üretimi artırmalıyız. Bunun önündeki engelleri kaldırmalıyız. Tarımı yeniden stratejik alana dönüştürerek, maliyet ve vergi engellerini, istihdam üzerindeki yükleri kaldırmalıyız.

 

Basın camiamız kâğıdın ithalata dayalı olarak fiyatın artmasından dolayı ciddi sıkıntılar yaşıyor. Pek çok sektör sıkıntılar yaşıyor. Saraydan baktığımızda kriz olmayabilir ama sahadan baktığımızda krizin çok derinden işlediğini görebiliyoruz bütün bunları birinci elden dinlemeye, izlemeye çalışıyoruz.”

 

“Türkiye'nin can yakıcı bütün meselelerinde olumlu bir siyaset izleyeceğiz”

 

Düzenlediği basın toplantısında kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürüldüğüne ilişkin somut deliller bulunduğunu öne ifade eden Uysal, sürecin Türkiye'ye yakışır bir şekilde yürütülmesi gerektiğini kaydetti.

 

 

Cemal Kaşıkçı olayı nedeniyle Türkiye aleyhinde oluşabilecek iklimi dağıtmak için hukukun devreye sokulması gerektiğini vurgulayan Uysal, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Ekim'de TBMM'de yaptığı konuşmada, 'El birliğiyle Türkiye'nin meselelerini çözelim' dedi. Biz de Demokrat Parti olarak, geçmişten bugüne, doğruya doğru, yanlışa yanlış diyebilmekten aldığımız güçle, Türkiye'nin can yakıcı bütün meselelerinde olumlu bir siyaset izleyeceğiz." ifadesini kullandı.

 

İbrahim Ay: “Yerel medyanın sorunlarını Meclise taşımanızı istiyoruz”

 

Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay ise Gaziantep ziyaretten duyduğu memnuiyeti dile getirdikten sonra şunları söyledi:

 

 

“Gazetelerimizde güç birliği kesinlikle lazım. 14 tane resmi ilan alan gazetemiz var. Bizim gelir payımız her geçen gün düşüyor. Biz 5 yıl önce bir gazete için resmi ilanda 20 bin ilan alırken bugün 12 bin alıyoruz. Yerel basına bıkıyorsunuz adeta can çekişiyor. Sorun Türkiye’nin her yerinde aynı. Bugün gazetenin tüketimi olan kâğıt, kalıp, boya, hepsi ithal dövizle temin ediliyor. Dövizin artışında sonra bizim ürünlerde yüzde 400’ün üzerinde zam geldi. Döviz şu anda düşüyor ama en ufak bir nokta da düşüş olmadı. Şu an yerel basın can çekişiyor. Bu şartlarda nasıl ayakta duracağız? Bu konuda yerel medyanın sorunlarını Meclise taşımanızı istiyoruz. Cemiyetimiz her zaman tüm siyasi partilere eşit mesafededir.”

 

Genel Başkanımız Gültekin Uysal, konuşmaların ardından Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti İbrahim Ay’a plaket hediye etti.

 

 

 


Kaynak ( DP )