Genel Başkanımız Gültekin Uysal, İzmir İl Başkanlığımızda düzenlediği basın toplantısında konuştu
False
Genel Başkanımız Gültekin Uysal, İzmir İl Başkanlığımızda düzenlediği basın toplantısında konuştu
21 Ocak 2019 Pazartesi

“İttifaklar pazarlık üzerinden bir oyun haline geldi”

“Tayyip Bey 31 Mart seçimleri sonucunda pişman olacak”

(DP Basın Merkezi – 17 Ocak 2019) Genel Başkanımız Gültekin Uysal, İzmir İl Başkanlığımızda düzenlediği basın toplantısında konuştu. Genel Başkanımız, 31 Mart yerel seçimleri ile ilgili olarak “Azami düzeyde adayımızı açıklayacağız. Afaki durumlara gerek yok. Gücümüz neye yetiyorsa onu uygulayacağız” dedi.

 

Genel Başkanımız Gültekin Uysal, partimizin yerel seçim çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunarak İzmir’de ve Türkiye’nin birçok noktasında aday çıkarma niyetinde olduklarını söyledi.

 

Uysal, partiler arasındaki ittifaklara ilişkin de açıklamalar yaptı.

 

“İttifaklar pazarlık üzerinden bir oyun haline geldi”

 

Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’nın 24 Haziran genel seçimleri sonrasında 31 Mart 2019 mahalli idareler seçimlerinde de sürdürülecek olmasına değinen Uysal, “İttifakı götürecek partiler belli. Gerçekçi olmak lazım. Fakat bu biraz mülkiyet haline geldi. Sanki CHP’li olan yerler CHP’nin, AK Partili olan yerler onların. Herkesin yerleri belli sanki. Bu yüzden bu partiler biraz ‘odun koysam seçilir’ mantığında. Bazı bölgelerde hazırlık yapıyorsunuz, genel merkez, ‘biz orada adayı çektik’ diyor. Kimsenin oyu kimsenin cebinde değil ki! Bu ne kadar işler? Ben uzun süre işlemeyeceğini düşünüyorum. Aralara girmek lazım. İttifaklar pazarlık üzerinden bir oyun haline geldi” dedi. 

 

“İnsanlar inandığı partiye oy atamayacak duruma geldi”

 

Uysal ayrıca 16 Nisan 2017 referandumu ile fiili, 24 Haziran seçimleri ile de resmi olarak değişen ve uygulamaya konulan sistem üzerinden çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

Uysal, “16 Nisan referandumu sonrasında Türkiye’de başka bir süreç başladı. Tayyip Bey 31 Mart seçimleri sonucunda pişman olacak. Önceden yüzde 34 ilçe iktidar oluyordunuz. Ama yetmedi! MHP’ye muhtaç oldular. İnsanları inandığı partiye oy atamayacak duruma getirdiler. İnsanlar, ‘aman AKP gelmesin CHP’ye oy atalım, aman CHP gelmesin AKP’ye oy verelim’ noktasına geldi. Bu durumdan ne AKP ne CHP rahatsız değil!

 

Biz de bu süreçte toparlanmaya çalışıyoruz. İktidarın hem kendi hanesine hem de muhalefetin hanesine sayı yazdırdığı zımni bir ittifakı var. Alana başka oyuncu girsin istemiyorlar” dedi.

 


Kaynak ( DP )