Manisa İl Başkanlığımızı ziyaret eden Genel Başkanımız Gültekin Uysal, yerel seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu
False
Manisa İl Başkanlığımızı ziyaret eden Genel Başkanımız Gültekin Uysal, yerel seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu
21 Ocak 2019 Pazartesi

“Şahsi önceliklerle at pazarlığı yaparcasına bir takım birliktelikler oluşturmanın neticeye gideceği kanaatinde değilim”

(DP Basın Merkezi – 18 Ocak 2019) Manisa İl Başkanlığımızı ziyaret eden Genel Başkanımız Gültekin Uysal, yerel seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Yerel seçimlerde kendi adaylarımızı çıkaracaklarını belirten Genel Başkanımız Gültekin Uysal, Türkiye’de iki kutuplu siyasetin değirmenine su taşımayacaklarını söyledi. İttifaklarda aday belirleme yöntemlerini "at pazarlığına" benzeten Uysal, AK Parti’de "Odunu koysam odunu kazandırırım" mantığının olduğunu ifade etti.

 

“Vatandaşın derdi, geçim sıkıntısı”

 

Seçim çalışmaları için gittiği Manisa’da il başkanlığımızı ziyaret eden Uysal, partililerimizle buluştu. AK Parti iktidarını ekonomi üzerinden eleştiren Gültekin Uysal, enflasyon ve işsizlik oranlarının giderek arttığını söyledi. Vatandaşın derdinin geçim sıkıntısı olduğunu vurgulayan Uysal, iktidarın ortaya koyduğu ekonomi programlarının hedefine ulaşmadığını ifade ederek, tek haneli enflasyon rakamları hedeflenirken çift haneli rakamlara çıkıldığını, Türkiye İstatistik Kurumu'nun illüzyon kurumu haline geldiğini ve enflasyon rakamlarıyla oynandığı yönünde ciddi soru işaretleri olduğunu söyledi.

 

Uysal, Siyaseti iki kutupluluğa mahkum ederek iktidar ve muhalefet olarak kâr ettiklerini zannedenlere karşı Türkiye'yi en geniş ortak paydada buluşturacak bir anlayışla yerel seçimlerde güçlerini ortaya koymak istediklerini ifade etti.

 

Genel Başkanımız Gültekin Uysal, açıklamasının devamında şunları kaydetti:

 

“Arada sıkışmış insanlarımızı yeni bir Türkiye hayaliyle buluşturmak istiyoruz. Siyasi zihniyetimiz ortadadır. Kendilerini bugün iktidara alternatif diye sunanların şu çerçevenin dışına çıkma mecburiyeti olduğunu açık yüreklilikle söylemek isterim. Talancılar gitsin de biz gelelim, onların usulleriyle iş görelim mantığının Türkiye’ye bir faydasının olmadığına inanıyoruz.

 

“İki kutuplu siyasetin değirmenine su taşımayacağız”

 

Türkiye bir kamplaşma süreci içinde, siyasetin meşru işleyişinin önünde farklı pazarlıklarla milletin iradesini göstermesine engel olunmaktadır.

 

2 Ocak itibariyle seçim takvimi başladı. Bir farklılık söz konusu. İktidar partisi süreci kendi açılarından erken başlattı. Resmi takvimle birlikte biz de adaylık başvuru süreçlerimizi başlattık. 19 Şubat son gün. Seçim kurullarına listeler verilecek. Millet İttifakı içinde 24 Haziran’da bulunduk, bu seçimlerde iki kutuplu siyasete itiraz ederken bu iki kutuplu siyasetin değirmenine su taşımamak adına işbirliği içinde bulunmadık. Bir önceki seçimde pusulada bulunmamamız nedeniyle kendi parti tabanımızdan da önemli eleştiriler aldık. Özellikle Ege illerinde, bu kutuplaşmaya itiraz eden, bizlere başvurup aday olmak isteyen önemli sayıda insanlarımız var.

 

“Odunu koysam odunu kazandırırım mantığı”

 

Vatandaşın birinci önceliği, geçim sıkıntısıdır. Bu seçimde de iktidar partisinin aday belirleme süreçlerini dikkatle izliyoruz. ‘Odunu koysam odunu kazandırırım.’ mantığıyla milletin duygularını kötüye kullandıkları kanaatindeyim. İktidar partisi toplumun benimseyebileceği adaylar ortaya koymakta yetersiz olduğunu görüyoruz. Bu sadece iktidar partisinde değil muhalefette de var. Şahsi önceliklerle at pazarlığı yaparcasına bir takım birliktelikler oluşturmanın neticeye gideceği kanaatinde değilim.

 

Zaman zaman oy kullanmayacağını ifade eden insanlar olabiliyor. Ama oy verme alışkanlığının tüm olumsuzluklara rağmen milletin elindeki en önemli enstrüman olduğu kanaatindeyim. Ancak siyasetin boğuculuğu dolayısıyla birçok siyasi kesimin itirazlarının olduğunu görüyoruz. Siyasal partilerin kendisi olmaktan vazgeçerek davrandığını görüyoruz. Kendi referanslarından kopmuş, kendisi olmaktan başka noktaya gelmiş siyasi partilerle ilgili toplumda önemli endişeler var.”

 


Kaynak ( DP )