Genel Başkanımız Gültekin Uysal, Afyonkarahisar’da seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu
False
Genel Başkanımız Gültekin Uysal, Afyonkarahisar’da seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu
28 Ocak 2019 Pazartesi

“Demokrat Parti'nin çabası milletimizin seçeneklerini, alternatiflerini çoğaltmaktır”

(DP Basın Merkezi – 27 Ocak 2019) Genel Başkanımız Gültekin Uysal, memleketi olan Afyonkarahisar’da yerel seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Afyonkarahisar’a giden Genel Başkanımız Uysal, Demiryol-İş Sendikasının genel kuruluna katılarak gazetecilere yerel seçim süreciyle ilgili açıklamalar yaptı.

 

Uysal, seçim ittifaklarının, partilerin tercihleri olduğunu belirterek, "Genel merkezler anlaşınca seçmenin oyunu çek, senet cirolarcasına bir diğer siyasi partiye yönlendirebilmek gibi bir imkan yok. Demokrat Parti'nin çabası milletimizin seçeneklerini, alternatiflerini çoğaltmaktır" dedi.

 

“Milletimiz dayatmalara mahkum değil”

 

Yerel seçim takviminin 2 Ocak'ta başladığını kaydeden Genel Başkanımız Gültekin Uysal, parti organlarıyla kademe kademe istişareler yaptıklarını söyledi. Türkiye'nin 16 Nisan referandumu ve 24 Haziran seçimiyle 'iki kutuplu siyaset'e yeniden evrildiğini belirten Uysal, "Demokrat Parti olarak kendi amblemimiz, ismimiz ve adaylarımızla, milletimizin dayatmalara mahkum olmadığını gösterebilmek adına, Türkiye'nin her noktasında azami düzeyde bulunmak istiyoruz" diye konuştu.

 

“Uzun süredir ortak değerler etrafında kutuplaşma var”

 

İlk listelerini 19 Şubat'a kadar Yüksek Seçim Kurulu'na teslim edeceklerini ifade eden Uysal, kesinleşme sürecinin ardından adayların açıklayacağını sözlerine ekledi.

 

Seçim ittifaklarına da değinen Uysal, yerel seçim ittifaklarının, öncelikle partilerin tercihleri olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

 

"Ama genel merkezler anlaşınca seçmenin oyunu da çek, senet cirolarcasına bir diğer siyasi partiye yönlendirebilmek gibi bir imkan yok. Demokrat Parti'nin çabası da Türkiye'nin önünde milletimizin seçeneklerini ve alternatiflerini çoğaltmaktır.

 

Kapalı kapılar ardında zaman zaman siyasi parti ve şahsi isimler üzerindeki ittifakları seçmen işleyip, işlemediğini gösterecektir.

 

Bu konuda 'doğru' veya 'yanlış' şeklinde yorum yapmak istemiyorum. Temel perspektif olarak Türkiye'de çok uzun süredir ortak değerler etrafında bir kutuplaşma var. Ülkemizde ister istemez her siyasi partinin çok dar alanlara sıkıştıklarını görüyorum.

 

 

İktidar partisi, İstanbul ve Ankara'yı kaybetmemek adına bir strateji belirlemiş. Diğer siyasi partiler de sanki Türkiye'den kadastro geçmiş gibi İstanbul'un 8- 10 ilçesi, Ege'nin belirli vilayetleri, kendi mülkiyetlerine yazılmış tapu gibi saiklerle hareket ediyorlar."

 

“Adaylar seçim propagandalarına başlamadı”

 

Türkiye'de tabii olarak işlemeyen süreç olduğunu söyleyen Genel Başkanımız Uysal, yerel yönetimlerde kamu kaynaklarının emanet edileceği kişilerde ehliyet ve liyakatin önemine dikkati çekti.

 

Yerel seçimin ilerleyen günlerde daha da gerginleşeceğini kaydeden Uysal, "19 Şubat'a kadar önemli bir zaman dilimi var. 2 ay evvelinden çeşitli siyasi partilerin adaylarını açıklamış olmalarına rağmen ciddi manada propagandaya başlatmadıklarını görüyoruz. Siyasi propagandayı 4- 5 ay aynı tempoda sürdürebilmeniz çok kolay değil. Bizler de en kısa sürede, 19 Şubat'a bırakmadan bu süreci bitirmek istiyoruz" diye konuştu.

 


Kaynak ( DP )