True
Ayvalık Belediye Başkan Adayımız Mesut Ergin, seçim bürosu açılışında konuştu
21 Mart 2019 Perşembe

(DP Basın Merkezi – 21 Mart 2019) Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Ayvalık Belediye Başkan Adayımız Mesut Ergin, Sarımsaklı’daki seçim bürosu açılışında adeta gövde gösterisi yaptı.

 

Paragon AVM önünden hareket eden 527 araçlık konvoyuyla ilçe merkezi içerisinden, Sarımsaklı’daki seçim bürosuna eşi Canan Ergin ve küçük kızı Nazan Ergin ile birlikte gelen Mesut Ergin’i, sevgi gösterileriyle karşılayan yöre sakinleri adeta bağrına bastı.

 

Sarımsaklı’daki seçim bürosunun coşkulu açılışında; 31 Mart yerel seçimlerinde Ayvalık Belediye Meclis üyesi adayları tek tek sahneye çıkarak halkı selamladılar.

 

“Küçükköy Belediyesi’nin kapatılmasını tam bir demokrasi ayıbıdır”

 

Seçim bürosu açılışında konuşan Ayvalık Belediye Başkan Adayımız Mesut Ergin, Bütünşehir yasasıyla kapatılan Küçükköy Beldesi’nin son belediye başkanı olarak yöre halkına hizmet etmenin gururunu yaşadığını vurgulayarak, Dünyaca ünlü Sarımsaklı plajlarının olduğu Balıkesir’in bölgedeki turizmdeki yatak kapasitesinin neredeyse yüzde 70’ine sahip Küçükköy Belediyesi’nin kapatılmasını tam bir demokrasi ayıbı olarak nitelendirdi.

 

Küçükköy Belediyesi’nde görev yaptığı sürece her zaman Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır’ sözünü kendisine yol gösterici kabul edip, doğup büyüdüğü bu topraklara hizmet etmeyi kendisine bir görevden öte borç bildiğini kaydeden Mesut Ergin, coşkulu kalabalığa ‘Nasıl, halinizden memnun musunuz? Geçen 5 yıllık zaman içinde Küçükköy’ümüz daha da ileri gitti mi? Daha da güzelleşti mi? Yeni yönetimden memnun muyuz?’ sorularını yöneltti.

 

“Meyve veren ağacı taşlarlar”

 

Kalabalık vatandaş topluluğundan “Hayır” cevabını alan Ergin, “Son günlerde sosyal medyada, kahve köşelerinde, sokak aralarında malum kişiler benim için, ‘Mesut Ergin 5 yıl boyunca hiç bir şey yapmadı’ dedikodularını yaymaya başlamışlar. Güzel bir atasözümüz var: ‘Meyve veren ağacı taşlarlar.’ Benim 5 yıl boyunca ürettiğim hizmetler yani verdiğimiz meyveler, Küçükköy’ün ovasına, denizine, dağına, taşına ve tarihine yazılmıştır.

 

Geriye, 5 yıl önceye şöyle bir döndüklerinde benim yaptıklarımı hatırlayacaklardır. Altyapı sorununu çözen, arıtma ve derin deşarjı bitiren, beldesini fosseptik ayıbından kurtaran, fosseptikle birlikte sivrisineği sorun olmaktan çıkartan, yeni su kuyuları açan, 24 saat aralıksız ve kesintisiz olarak suyu akıtmayı başaran, sokak aralarındaki ilkel tezgahlar yerine, modern kapalı pazar yerine geçilmesini sağlayan, çamur içindeki meydanlara, Barış ve Özgürlük Parkını kazandıran, kilometrelerce anayol ve sokak yollarını asfalt ya da parke taşıyla kaplatan, sahildeki yasadışı işgalleri sonlayıp, plajları ranta değil halka açan, bölge esnafı için modern bir alışveriş merkezi yapıp esnafına sahip çıkan, revize imar planı yapıp, köyündeki tarihi binaları tescilleyen, Sarımsaklı’daki kötü binaların iyileştirilmesinin ve yerinde dönüşümün önünü açan, Küçükköy meydanını düzenleyen, köyün turizme açılmasıyla mevcut mülklere değer kazandıran, geçmişine ve tarihine sahip çıkıp, köyüne kent müzesini kazandıran, yeni futbol sahaları, semt sahaları, spor salonları açan, etüt merkezleri, yaz okulları, beceri kursları, müzik kursları, spor okulları açan, eğitime her türlü desteği veren, sahillere askeri kamp yapmak isteyenlerle, Küçükköy ovasına tel örgü çekmek isteyenlerle, tabiat parkını ranta açmak isteyenlerle, Küçükköy merasını betona peşkeş çekmek isteyenlerle, kısacası yaşadığı topraklarda çocuklarımız için mücadele eden, uluslararası ölçekte, düzeyli etkinlikler düzenleyerek, yöresine ve turizmcisine katkı sunan, bir belde belediyesi olmasına aldırmadan, Ayvalık’ın en büyük sorunlarından biri olan, iç denizdeki kirliliğe çözüm arayan, bunun için ülkenin en büyük üniversitelerinden onlarca bilim insanını ağırlayarak çalıştay düzenleyen ve bunu kitaplaştıran, sorumluluğu altında tek bir köy olmamasına rağmen “bölge insanının derdi, benim de derdimdir’ diyerek, köylere hizmet elini uzatan, turizmi hep gündeminde tutup, 50 yıl sonra pırıl pırıl olan Sarımsaklı plajlarında mavi bayrağı dalgalandıran, bölge insanının sağlığı her şeyden önemlidir diyerek baz istasyonlarıyla mücadele eden, sağlık taramalarına önem veren, ister burada doğsun; ister yerleşerek burayı yurt edinmiş olsun herkesi ayırımsız hemşerisi kabul edip adil bir yönetimi tesis eden, gecekonduyu andıran binalardan, hemşeri ve personelini kurtarıp, modern bir belediye hizmet binasını beldesine kazandıran, mali disiplini sağlayarak, bütçesine 3 katına arttıran, işçisine sahip çıkan, emeğinin karşılığını alın teri kurumadan ödeyen; personeline ve temsil ettiği kuruma hak ettiği itibarı yeniden kazandıran, güler yüzlü, 24 saat ulaşabildikleri başkanı hatırlayacaklar.

 

“5 yıldır siz ne yaptınız?”

 

O dedikoducular ne yaparlarsa yapsınlar, bu eserleri silemeyecekler. ‘Mesut Ergin belediye başkanlığında ne yaptı?’ diye soranlara şimdi de ben soruyorum; “Peki 5 yıldır siz ne yaptınız?”

 

“AYVALIK HALKININ TEVECCÜHÜ İLE ADAY OLDUM”

 

Mesut Ergin yaptığı konuşmada, “Neymiş; Küçükköy’e kültür merkezi yapmışlar, göreve gelir gelmez Kültür Merkezi’nin arazi tahsisini tamamlamışlar. Sonra da binayı yaptırmışlar. İnsan birazcık utanır. İşin doğrusunu bir de benden dinleyin:

 

Şu anda Kültür Merkezi’nin bulunduğu alan, hazine mülkü ve mera kapsamındaydı. Buraya Kültür Merkezi’nin yapılabilmesi için bakanlıktan yerin tahsisi ve vasfının değiştirilmesi gerekiyordu. Görev süremiz içinde öncelikle bu tahsis işlemleri tarafımızdan başlatıldı. Bu işlemler 2 yılı aşkın bir süre aldı.

 

Tahsisi beklerken bir yandan yapılacak kültür merkezinin mimari ve diğer projelerinin hazırlanmasını sağladık. Projesini Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin de projelerine imza atan değerli bir mimara hazırlattık. Bu hazırlanan proje bugün yapılan projenin neredeyse 2 katı büyüklükteydi. Hazırlanan projeye uygun, inşa olunması için katkı sunacak kurumlarla ön mütabakat sağladık. Nihayet 14 Şubat 2014 günü, kültür merkezinin bulunduğu taşınmazın tahsisi geldi. Seçimlere 1 ay gibi kısa bir zaman kalmıştı. Biz o gün temel atıp inşaata başlasaydık, “seçim yatırımı ya da seçim öncesi şov yapılıyor” dedikodusu olmasın diye inşaatın başlangıcını seçim sonrasına bırakmayı uygun bulduk. Keşke başlasaymışız. Nerden bilelim bunların projeyi kuşa çevireceğini.

 

“Yeni eser yapacak vizyon sizde yok bari olanı korusaydınız”

 

Onun dışında ne yapmışlar? Mesut Ergin gecesini gündüzüne katıp, canı pahasına Küçükköy ve Sarımsaklı için ne yaptıysa, onu yok etmekle uğraşmışlar. Haydi anladım, yeni eser yapacak vizyon sizde yok bari olanı korusaydınız. Bunu bile beceremediniz. Bir de tutturmuşlar ‘Koltuk hırsı, başkanlık hevesi” diye.

 

Herkes biliyor ki ben aday olmadım. Ayvalık halkının teveccühü ile aday oldum. 19 Şubat günü, sizden gelen yoğun talep üzerine Demokrat Parti’ den Ayvalık Belediye Başkanlığı’na aday olmasaydım ne olacaktı?

 

Bir tarafta Ayvalık’ ta yaşayan hemen herkesin belediyeyi kötü yönettiği konusunda hemfikir olduğu mevcut belediye başkanı, diğer tarafta ise aday olmadan önce Ayvalık’ta 24 saat dahi geçirmemiş, Ayvalık’ta seçmen kaydı dahi olmayan, aday olduğu bu seçimde kendisine oy bile veremeyecek kadar Ayvalık’a yabancı bir adayla seçime gidilecekti. Yani, Ayvalık çaresizliğe mahkum edilecekti.

 

Mesut Ergin şunun için, bunun için değil Ayvalık’a çare olmak için aday oldu. Mesut Ergin Ayvalık halkının, daha güzel bir Ayvalık’ı, daha iyi bir yönetimi hak ettiğine inandığı için aday oldu.” dedi.

 

“Ayvalık halkı neleri hak ediyor”

 

Ayvalık halkının neleri mi hak ettiği sorusunu yanıtlayan Ergin, “Sokakları, havası, denizi temiz bir kenti, turizmde politikası olan, 3 aya sıkışan turizmi çeşitlendirerek 12 aya yaymak için çaba sarf eden bir yerel yönetimi, yaz aylarındaki trafik keşmekeşini çözecek bir yerel yönetimi, su kesintisini ve sivrisinek gibi gündelik sorunları tarihe gömecek bir yerel yönetimi, konsept parklarla, halkın nefes alacağı yeşil alanları üretecek bir yerel yönetimi, işçisine, esnafına günü gününe borcunu ödemeye uygun mali disiplini sağlayacak bir yerel yönetimi, belediye hizmetlerini, mahallelerine, evlerine, ayaklarına getirecek bir yerel yönetimi, köylerini, köylülerini, tarımı ve kooperatifçiliği destekleyecek bir yerel yönetimi, kent ekonomisini büyüterek, istihdam üretecek refahı yükselterek bölüşecek bir yerel yönetimi, herkese aynı mesafede durarak kenti adaletle yönetecek bir yerel yönetimi, personel yapılanmasında kayırmacılığı değil liyakatı gözetecek bir yerel yönetimi, 24 saat ulaşılabilen şeffaf bir yerel yönetimi, ‘Bu iş benim yetkimde, bu iş yetkimde değil’ ayrımı yapmaksızın, Ayvalık’ta yaşayan herkesin her derdinin ilk muhatabı ve sorumlusu benim diyecek, bahane değil çözüm üretecek bir yerel yönetimi, sokaklarında, caddelerinde, okullarında, evlerinde, işyerlerinde mutlu çocukların, kadınların, esnaf-işçi-emeklilerin yaşadığı bir kenti yaratacak yerel yönetimi, kısacası, Ayvalık 24 saat esaslı çalışacak, gurur duyacağı bir yerel yönetimi hak ediyor. İşte Mesut Ergin bunun için aday” diye konuştu.

 

“Herkes bildiği işi yapsın”

 

Sık sık sözleri ‘Başkan Mesut’ sloganlarıyla kesilen Mesut Ergin yaptığı konuşmada, “Hiçbir şey üretemeyenler ne yapar? Dedikodu üretir. Bunların da yaptığı da bu. Alıyor mikrofonu eline, Mesut efendi şöyle, Mesut efendi böyle. Aklınca bizi küçümseyecek, ötekileştirecek, kötüleştirecek. Bu üslubu da kimden öğrendiyse. Biz biliyoruz gerçi de. Salladıkları her şeye verecek cevabımız var ama Ayvalık’ın böyle ucuz kavgalarla kaybedecek zamanı var mı? Ayvalık’ın 5 dakika dahi kaybetmeye tahammülü yok. Bunun için biz böyle ucuz polemiklerle zaman harcamayacağız. Biz bütün zamanımızı Ayvalık için, Ayvalıklı için daha iyi ne yapabiliriz? Onun derdindeyiz. Bu nedenle diyorum ki; herkes bildiği işi yapsın.” ifadelerini kullandı.

 

Ergin konuşmasını, “Değerli dostlarım uzun lafa gerek yok. Siz, biz zaten birbirimizi biliriz. Bu süreçte sayımız gittikçe arttı ve halen artıyor. Bazıları bu durumu bir türlü anlayamıyor. Biz sırtlarını güce, paraya, ranta dayayanların asla anlayamayacağı kadar güçlü bir duyguyla birbirimize bağlıyız. Bunun adı da Ayvalık sevdası. Hepinizi yürekten seviyorum ve kendimi bu büyük aileye emanet ediyorum. Sağ olun, var olun Allah’a emanet olun.” sözleriyle tamamladı.


Kaynak ( DP )

pendik escort kartal escort