Genel Başkanımız, Kocaeli’nde basın mensuplarıyla bir araya geldi
False
Genel Başkanımız, Kocaeli’nde basın mensuplarıyla bir araya geldi
27 Mart 2019 Çarşamba

“Bizim temel tezimiz; Türkiye’yi iki kutupluluğa mahkum etmemektir”

 

(DP Basın Merkezi – 27 Mart 2019) Genel Başkanımız Gültekin Uysal, seçim çalışmaları dolayısıyla gittiği Kocaeli’nde basın mensuplarıyla birlikte kahvaltıda buluştu, soruları cevaplandırdı.

 

İl Başkanımız Mustafa Nazlıgül, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Nail Baki, ilçe belediye başkan adaylarımız, Genel Başkan Yardımcılarımız ve Genel İdare Kurulu üyelerimizin de eşlik ettiği kahvaltılı basın toplantısında konuşan Genel Başkanımız Gültekin Uysal, şunları kaydetti:

 

“31 Mart yerel seçimleri aslında ortak bir iklimin son merhalesi”

 

 “Seçime az bir süre kaldı. Bu bir yerel seçim. Siyaseti adeta iki kutupluluğa mahkum etmek için özel bir çaba gösteriyorlar. Ülkemizin can alıcı meseleleri var. Biz her kürsüde inandığımız değerleri paylaşıyoruz. 16 Nisan referandumu, 24 Haziran seçimleri ve içinde bulunduğumuz 31 Mart yerel seçimleri, aslında ortak bir iklimin son merhalesi olarak değerlendirebiliriz.

 

Bizim bir kişinin şahsına karşı karşıtlığımız yok. Biz kendi fikirlerimize göre değerlendirmeler yaparak tavırlar aldık.

 

Hukuk devletinin, demokratik düzenin olduğu bir ülke olsun istiyoruz. 73 yıllık siyasi hayatımızda bu kavgayı verdik.

 

Bir tarafta bir ittifak var, diğer tarafta başka bir ittifak var. Biz ne bir siyasi partinin kazandıranı, ne bir diğerinin kaybettireniyiz. Biz sadece ve sadece kendi mücadelemizi veriyoruz. Türkiye'nin ortak değerlerini siyasi alanda rakip hala getirerek, kolay siyaset dediğimiz bu süreci işleterek her iki kanadın da beslendiği bu siyasi iklimin, Türkiye'nin bu tartışmak zorunda olduğumuz meselelerini ne konuşmamıza ne tartışmamıza olumlu bir siyasi iklim ortaya çıkarmıyor.

 

“PKK ile işbirliği yapma imtiyazı AK Parti’deydi”

 

Biz sadece ve sadece kendi mücadelemizi veriyoruz. Bizim temel tezimiz Türkiye’yi iki kutba mahkum etmemektir. Kendimize doğru soruları sormak zorundayız.

 

 

Söyleyecek yalanları kalmayanların bazı dini, siyasi hamasi söylemlerle problemlerin üstünü örttüğünü görüyoruz. İcat edilmiş birtakım suçlar var.

 

Bu zamana kadar PKK ile işbirliği yapma imtiyazı sadece AK Parti’de olduğu için bazı söylemler görüyoruz. İktidara muhalefet ederken meşruiyet çizgisinden ayrılmadan, oraya buraya savrulmanın da bir manası yok. Zaman zaman siyasetimizde ölçülerin kaybolmuş olması dolayısıyla savrulanları da görüyoruz. Netice itibarıyla muhalefet partisiyiz. Muhalefete muhalefet etmek gibi de bir vazifemiz yok. Önceliğimiz, eleştirilerimizi bu memleketi yönetme mesuliyeti olan, icracı olan bir hükümete yöneltmektir.

“Kaynaklar heba ediliyor”

 

Artık yerel yöneticilerimiz o şehrin seçilmiş kanaat önderi olarak liderlik yapmak gibi görevi var. Şehirler yarışır. Kocaeli çok stratejik yatırımlarım olduğu bir bölge. İnsanlarımızın farklı farklı beklentileri var. Maalesef yerel yönetimler uzun süredir kirli kaynaklarla finanse ediliyor. Bu harcamalar sadece hazineden alınan yardımlarla olabilecek harcamalar değil. Birilerinin müsaade ettiği kadar demokrasiye onay vermeyeceğiz. Türkiye’nin kaynakları heba ediliyor. Demokrasiyi halk goygoyculuğuna getirdiler. İnsanlar kadrolu seçmen haline getirilip vatandaşın oy hakkının önünde engeller var.

 

Yerel seçimleri kıymetli buluyorum. Biz sadece ve sadece kendi mücadelemizi veriyoruz. Türkiye'nin, vatandaşların eşit fırsatlara sahip, herkesin hukukundan emin olduğu bir ülke olmasını istiyoruz.

 

Ülkede bir çadır tiyatrosu var. 31 Mart’a kadar bir tiyatro var ve sonrasında bunun zararını halk görecek. Ülkenin taahhüt ettiği paralar halkın cebinden çıkacak. Bu ülkede kravatlı bir soygun var. Yarınımızı çaldırtmamak adına mücadele etmeliyiz.”

 


Kaynak ( DP )